ROVER 54 Nedir? Nasıl yapılır?

Merhaba

internette benzer projelerin yurt dışında birkaç yıl önce yapıldığını ve türkiyede de yapan olmadığını farkettim. Türkçe kaynak  olması açısından yaptığım çalışma:

Test:

Malzemeler:

 1. Arduino mega
 2. nodemcu
 3. GTPA010 (MTK3339) farklı bir modül de tercih edilebilir.
 4. hmc5883l veya hmc5983
 5. SD card shield
 6. HC SR 04 x4
 7. L298n motor driver
 8. 12v 1.7ah akü
 9. motorlar ve tekerlekler x4
 10. Basit uzaktan kumanda
 11. BUZZER
 12. DC DC Buck shield
 13. Anahtar
 14. Jumper kablolar
 15. Gijon metrik 6 idi sanırım
 16. 20 adet m6 somun (gijon için) ve pul
 • lehim teli, silikon vs.

GPS

Aliexpressten aldığım gps in bozuk çıkmasının üzerine araştırmalarım sonucunda GTPA010 yani MTK3339 GPS modülü türkiyeden aldım. modül tek başına çalışabiliyor ancak datasheetini incelediğinizde göreceğiniz  referans devre var. Bende referans devresine göre bi pcb tasarlayacaktım ki gerek kalmadı.

Şase yapımı

Alt tabandaki sacı hurdalığımdan buldum 20ye  10cm civarında idi ölçüsü. 4 köşeden delip üst kat için gijonları somun ile taktım.

Motorları çift taraflı bant ve sıcak silikon ile yapıştırdım herhangi bir esneme de olmadı.

Beyaz kısıma dekota diyorlar reklamcılarda oluyor sert sudan etkilenmeyen kolay kesilebilen birşey. Siz tahta veya plastik de kullanabilirsiniz ancak metal kullanmayın modüller kısadevre yapabilir.

 

Motor sürücüyü test ettikten sonra fazla ısındığını farkettim. Yine hurdalığımdan bulduğum bir soğutucu ve fan ile sürücünün soğutucusunu destekledim. not:eğer aracınız ağır olacaksa ne motorları ne de bu sürücüyü kullanmayınız.

 

Kullanılacak modüllerin konumunu belirledikten sonra hepsini sıcak silikon ile silikonladım.

Arduino MEGA nın üzerine delikli plaket koyup header lehimledim. Çünkü titreşimden dolayı mumtemelen jumperler yerinden oynayacak veya çıkacak, çevre birimlerle olan iletişim bozulacaktı. Bende direk koblaları lehimledim ve shield gibi birşey yapmış oldum.

Testlerde araç sert şekilde duvara çarptığı için uzaktan acil stop yapmak için external interruptlardan yararlanarak acil stop ve korna yaptım.

Proje bitti.

ROVER 54 ü tekrar gözden geçirelim:

ön tarafa ekledğimiz mesafe sensörleri ile engellere çarpmadan etrafından dolaşma özelliği ekledik. sd card modülü ekleyip harici bir belleğe data logger ve rota izleme özelliği ekledik. Motor sürücümüzü de fan ile güçlendirdik. uzaktan kumanda ve buzzer ekledik. yer sıkıntısından dolayı gps modülümüzü biraz üste taşıdık. en üst kata da dijital pusulamızı ekledik. pusula en ufak gürültüden ve manyetik alandan etkileniyor. onun için kablolarını alüminyum ile motorun parazitine karşı yalıttık ve modülü diğerlerinden uzaklaştırdık. Aküyü sürekli tak çıkar yapmamak için de bir anahtar ekledik. Nodemcu ile de arduinoyu seri haberleştirdik ve internetten konum alacak hale getirdik.

“Projede her türlü yardımını esirgemeyen çok değerli İdris ustama ve Ahmet abime teşekkür ederim.”

Bir sonraki bölüm de kodları ve bağlantıları paylaşacağım..

1 thought on “ROVER 54 Nedir? Nasıl yapılır?”

 1. ispirLee25 dedi ki:

  Hocam tebrik ederim,bu arada elon muska rakip olup uzay yarışıns katılmanızı isteriz. 😂😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir