SUN-FIX ile Blender Tamiri

Kasnağı kırılmış profesyonel  blender tamirinden bahsedeceğim. yeni kasnağın fiyatı 100tl civarındaymış(tabi kendiniz takarsanız). bu makina için tamirci ise 250tl tamir ücreti istemiş.Ben 10 liraya aldığım sun-fix ile tamirini hallettim. Buyurun görelim nasıl olduğunu:

resimde blenderın kasnağının yarısının kırıldığı görülüyor.

kasnağın üstten görünüşündeki yeşil kısıma blenderın başlığı girmektedir.

kırık kasnağı onarmak için resimdeki sun-fix çelik yapıştırıcıyı kullandım. Nalburlardan yada internetten 10-15tl ye temin edebilirsiniz.

macunun kullanımı: sarı ve mavi macundan eşit miktarda alınır ve yoğurulmaya başlar. yeşil olana kadar yoğurulur daha sonra uygulanacak yüzey sudan, yağdan arındırılır ve yapıştırılır. Bence yapıştırmadan önce yüzeyi eğe ile pürüzlendirirsek daha iyi yapışacaktır.

sunfix i uygulamadan önce, kasnaktaki deliğe matkap ucunu kalıp görevi görmesi için kağıtla sarıp koydum.

sunfix uygulandım ve 3 saat bekledim. ardından kalıp olması için kağıda sarılı matkap ucunu çıkarttım. eğe ve testere yardımıyla kasnağa yuvalar açtım. not: elektrik bandı ile kasnağın etrafını sıkıca sıkarsanız daha sağlam olacaktır.

tamir işlemi bittikten sonra kasnağın neden kırıldığını tespit etmeye çalıştım ve blenderın ucundaki rulmanların yağının azaldığı tespit ettim. pas sökücü ve yağ ile rulmanlara bakım yaptım(wd-40 işinizi görecektir). Eski performansına geri döndü.

2 thoughts on “SUN-FIX ile Blender Tamiri”

  1. Mehmet dedi ki:

    Yanlis anlamayin ancak eger yapmis oldugunuz yeni kasnagi dengelemezseniz, nasil dengelenir o da ayri bir sorun aslinda, yani kasnak mil cevresinde dengeli bir kutle dagiliminda olmaz ise cok uzun sure gecmeden rulman dagilacaktir, dagilmasa bile bozulacaktir. Ancak kisa vadede guzel bir yontem.

    1. fatihmehmet dedi ki:

      rulman dağıldı kasnağı yeniledim, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Bisiklet Alarmi Projesi

Bisikletimizi bir yere kilitlediğimiz zaman bazen aklımız bisiklette kalabiliyor. Bunun için uzaktan kumandalı bisiklet alarmi satıldığını gördüm. Çinden 17 liraya almıştım. Kısa sürede elime ulaştı ve test ettim. Alarmi sele

DELTA Power Supply Kullanımı

Elime delta electronic in DPSN-210BB AM kodlu 12v 17a power supplysi geçti. normalde sıfırı 1000tl ama hurdadan 20-30 liraya alınabiliyor. bu güç kaynaklarını küçük bir hack ile 12v çıkış verebilir