18650 nedir? Nasıl şarj edilir? nasıl test edilir?

 

Bugün 18650 pillerden bahsedeyim. Adının 18650 olmasının sebebi uzunluğunun 65mm olması çapının ise 18mm olmasından dolayıdır. Bu pilleri powerbanklerde laptop bataryalarında ve elektrikli arabaların bataryalarında bile görmek mümkün. Pil tek hücredir batarya ise hücrelerden oluşur. Bugün bu pilleri inceleyeceğiz önümüzdeki günlerde ise bunları kullanarak batarya yapacağız.

Bu pillerin çin malı olanları bile çok pahalı. çünkü doğru şekilde kullanırsanız yıllarca kullanılıyor ve kapasiteleri çok yüksek. Bu pilleri sıfır almak yerine gidip eskiciden hurdacıdan hatta komşunuza sorsanız eski laptop bataryan var mı diye evet diyebilir. Çünkü ben arkadaşlarıma sorarak bir kaç tane ölü laptop bataryası topladım. yaklaşık 24 tane de pil çıktı. Laptop bataryalarının içinde bu pillerden 6,8 9 adet bulunmaktadır. aynı şekilde power bankler de de 2 4 6 8 adet bulunmaktadır.

Hurda laptop bataryası alıp içini açarsanız bu pillerin birbirlerine bağlı olduğunu görürsünüz ancak bunlar seri mi paralel mi? genelde 3s olarak bağlıdır. 3s demek ise 3 seri bağlantı demektir. normalde 3.7v civarında olan bu piller 3s bağlantı ile 3.7+3.7+3.7=11.1v elde edilmektedir. bu pillerin kapasiteleri ise 1000mah ile 3000mah civarında değişir.

neyse bunları sökme test etme sarj olaylarına geçelim. laptop bataryasından dikkatli bir şekilde bataryaları çıkartıyoruz(kısa devre etmemelerine özen gösterin). daha sonra ise birbirlerine puntalanmış olan grup pilleri birbirlerinden ayırıyoruz. önce gözle kontrol ediyoruz herhangi bir akma var mı pillerde diye. eğer akma olmuşsa direk o batarya çöp. ve diğer geri kalanlar ile devam ediyoruz test olayına. aliexpressten 2tl ye kargo dahil ya da tükiyeden 5tl+kargo bir adet tp4056 18650 şarj modülü alıyorsunuz. aslında daha profesyonel şeyler var 150 liradan fazla. direk pili takıyorsunuz o şarj ediyor deşarj ediyor sonra mah hesaplıyor size pilin durumunu söylüyor. ama biz test olayını uzun ve ucuz yoldan gerçekleştireceğiz.

tp4056 ve pil yuvası alıp pili yuvaya ve modülünde out kısmını yuvaya bağlıyoruz. resimde en sağdaki olay. bir telefon adaptörü ile(5v 1amperden yüksek olmalı) pili 3000ah mış gibi 3 saat şarj ediyoruz. şarj olduktan sonra resimdeki soldaki kör yük modülünün girişine ortadaki dijital volt ve ampermetreyi takıyoruz. çıkışa da pili takıyoruz ve 2amperle ve ya 1ile çok önemli değil. sadece bekleme sürenizi değiştirecektir dejarj ediyoruz. eğer 2amper kör yük ile 1 saatte deşarj olduysa ozmaan bu 2ah lık 18650 pil ve sağlam diyoruz. olay bundan ibaret. ısınma falan olursa pilde yine çöp tabi.

önümüzdeki günlerde bunları puntalayıp minik bi 11voltluk güç kaynağı yapaceük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

AKÜ VE SAF SU

Merhaba Elinizdeki akünün, bataryanın çabuk bitmesi veya artık şarz olmaması durumunda bataryalarınıza saf su ekleyerek bu durumu çözebilmeniz mümkün. Genelde kuru akü diye geçen akülerden, bakımsız yazanlara kadar birçoğunda içinde

Şarjlı Avometre Yapımı 18650

Daha önce 18650 piller nedir sağlamlık testi nasıl yapılır falan diyip baya birşeyler yazmıştım. Bugünde bu bataryaları, sık sık açık unuttuğumuz multimetrenin sürekli pili biten ve neredeyse yeni bi multimetre